DesignSeries00264.pngImportowanie plików IFC

Polecenie

Lokalizacja

Importuj IFC

Plik > Importuj

Projekty IFC można importować do plików Vectorworks, nawet jeśli zawierają wiele budynków lub rozbudowane zestawy danych. Jednostki importowanego pliku określane są w pliku Vectorworks. Arkusze prezentacji lub warstwy CAD z zaimportowanego pliku IFC przypisywane są do odpowiednich klas w Vectorworks. Każda kondygnacja IFC jest automatycznie przypisywana do własnej warstwy projektowej. Informacje georeferencyjne pochodzące z pliku IFC można wykorzystać do tego,
aby automatycznie nadać georeferencje w pliku Vectorworks i prawidłowo zaimportować do niego geometrię.

Podczas importu kondygnacje i elementy występujące w pliku IFC można filtrować, aby usunąć niepotrzebne obiekty. Odfiltrowanie zbędnych obiektów może znacznie zmniejszyć rozmiar pliku, co z kolei przyspieszy proces importu oraz zwiększy efektywność przyszłej współpracy.

Możesz także utworzyć korelację ze źródłowym plikiem IFC. Jest to zalecane, jeżeli w oryginalnym pliku mogą pojawić się zmiany, które miałyby zostać uwzględnione także w pliku docelowym. Aby uzyskać więcej informacji o tworzeniu referencji, zob. „Korelacje IFC”.

Aby zaimportować plik IFC:

Zaznacz odpowiednie polecenie.

Jeżeli jesteś posiadaczem wersji branżowej Vectorworks, pliki możesz także importować, przeciągając je do otwartego pliku Vectorworks.

Zaznacz wybrany plik w formacie .ifc, .ifczip, .ifcxml i kliknij Otwórz.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Wybierz kondygnacje i elementy IFC”.

W górnej części okna dialogowego zaznacz kondygnacje i elementy, które mają zostać zaimportowane. Domyślnie importowane są wszystkie kondygnacje i elementy IFC. Jeśli chcesz zastosować filtr, zaznacz, czy filtrowanie ma odbywać się według Kondygnacji czy Elementów.

Jeśli filtrowanie ma odbywać się według Kondygnacji, wyświetlona zostanie lista wszystkich kondygnacji IFC dostępnych w dokumencie. Znaki wyboru (fajki) w kolumnie po lewej stronie wskazują, które kondygnacje zostaną zaimportowane. Aby wykluczyć z importu wybraną(-e) kondygnację(-e) wraz z przynależącymi do niej(nich) elementami, zaznacz kondygnację(-e), a następnie odznacz znak wyboru widniejący w kolumnie po lewej stronie.

Aby wykluczyć z importu tylko określone elementy znajdujące się w określonych kondygnacjach, kliknij strzałkę po lewej stronie kondygnacji, aby wyświetlić listę elementów IFC skojarzonych z tą kondygnacją. Następnie zaznacz element(-y), który(-e) chcesz pominąć, a następnie kliknij go(je) w celu usunięcia znaku wyboru (fajki). Odznaczone elementy zostaną pominięte tylko w tej kondygnacji.

Przy kondygnacjach zawierających zarówno zaznaczone, jak i odznaczone elementy, które nie zostaną zaimportowane, zamiast znaku wyboru (fajki) pojawi się myślnik.

IFC_Import_Stories.png 

Jeśli zdecydujesz się filtrować zawartość według Elementów, wówczas wyświetlona zostanie lista wszystkich typów obiektów IFC występujących w dokumencie. Dokładna liczba elementów danego typu wyświetlana jest w nawiasach, po prawej stronie typu obiektu. Znak wyboru (fajka) po lewej stronie danego elementu oznacza, że wszystkie elementy tego typu zostaną zaimportowane. Następnie zaznacz element(-y), który(-e) chcesz pominąć, a następnie kliknij go(je) w celu usunięcia znaku wyboru (fajki). Odznaczone elementy nie zostaną zaimportowane w żadnej z kondygnacji.

IFC_Import_Elements.png 

Jeśli odznaczysz niektóre elementy z listy elementów, a następnie powrócisz do listy kondygnacji, wówczas kondygnacje zawierające odznaczone elementy zostaną wyświetlone z myślnikiem zamiast znakiem wyboru (fajki). Oznacza to, że niektóre z elementów w tej kondygnacji nie zostaną zaimportowane.

W dolnej części okna dialogowego znajdują się różne opcje dotyczące georeferencji i odniesień do innych plików.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Georeferencje

Gdy plik IFC, który zamierzasz zaimportować, zawiera dane geoferencyjne, zdefiniuj sposób wyznaczania układu współrzędnych. Zob. Dodawanie georeferencji  do dokumentu.

Użyj układu współrzędnych dokumentu

Geometria zostanie zaimportowana oraz odwzorowana zgodnie z ustawieniami georeferencji danego dokumentu.

Użyj układu współrzędnych pliku IFC

Zaznacz tę opcję, aby zastosować układ współrzędnych z importowanego pliku; zaznacz opcję Dopasuj układ współrzędnych dokumentu

Dopasuj układ współrzędnych dokumentu

Jeśli podczas importu wybierzesz inny układ współrzędnych niż w dokumencie, zaznacz tę opcję, aby ujednolicić układ współrzędnych używany w warstwach i dokumencie.

Utwórz korelację

Zaznacz tę opcję, aby utworzyć korelację z oryginalnym plikiem IFC (dalej zwanym plikiem głównym lub źródłowym), aby umożliwić aktualizację zaimportowanych obiektów IFC w momencie wystąpienia zmian w pliku głównym.

Ścieżka bezwzględna

Zaznacz tę opcję, aby zachować ścieżkę bezwzględną dokumentu źródłowego. Zaznacz tę opcję, jeśli lokalizacja pliku źródłowego pozostanie w przyszłości bez zmian gdy lub plik źródłowy znajduje się w innym woluminie.

Ścieżka względna

Zaznacz tę opcję, aby zachować względną ścieżkę dokumentu źródłowego w stosunku do pliku docelowego Vectorworks. Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy plik źródłowy i plik Vectorworks zapisane są w tym samym woluminie. Wybierz ścieżkę względną, jeśli plik docelowy i plik źródłowy mogą w przyszłości zostać przeniesione do innego woluminu.

Jeśli udostępniasz projekt za pośrednictwem serwera pracy zespołowej, a plik źródłowy nie znajduje się na tym samym wolumenie co serwer, zostaniesz poproszony o załadowanie pliku do folderu projektu na serwerze.

Ścieżka Pliku źródłowego wyświetla ścieżkę bezwzględną lub względną, w zależności od wyboru.

Zachowaj dane korelacji w pliku

Zaznacz tę opcję, aby zapisać kopie danych skorelowanych obiektów IFC w docelowym pliku Vectorworks. Jeżeli jej nie zaznaczysz, rozmiar pliku docelowego będzie mniejszy, a obiekty IFC będą automatycznie aktualizowane w momencie otwierania pliku docelowego.

Aktualizuj automatycznie

Zaznacz tę opcję, aby w momencie otwierania tego pliku docelowego zawsze aktualizować obiekty IFC na podstawie pliku głównego, jeśli obiekty IFC zdezaktualizowały się od ostatniego otwarcia pliku.

Korelacje IFC

Zamiast bezpośrednio importować obiekty można także utworzyć korelację z plikiem IFC. Ta metoda umożliwia sprawną aktualizację zaimportowanych obiektów w przypadku modyfikacji oryginalnego pliku oraz zapobiega tworzeniu dodatkowych klas, warstw i zasobów.

Korelację można utworzyć podczas importu lub w oknie dialogowym „Organizacja”. Domyślnie plik IFC importowany jest jako skorelowany obiekt IFC, który w praktyce jest oknem widoku w warstwie projektowej, umieszczonym na jednej warstwie. Opcjonalnie wybierz Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy w oknie dialogowym „Organizacja”, aby zamiast tego zaimportować każdą kondygnację jako skorelowaną warstwę projektową.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia i używania korelacji, zob. Grupy robocze i korelacje.

Jeśli korelacja została zaimportowana jako okno widoku w warstwie projektowej, okno widoku można modyfikować w następujący sposób (zob. także Edycja okien widoku):

Edytuj w palecie Info klasy i warstwy, które są widoczne w oknie widoku.

Kliknij okno widoku prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Edytuj kadrowanie, aby edytować kadrowanie okna widoku.

Współdziałanie formatu IFC

Przypisywanie danych IFC do obiektów

Eksport modeli IFC

Upraszczanie obiektów siatkowych