Architect/LandmarkTworzenie rzędnych wysokościowych 

Tryb

Narzędzie

Zestaw narzędzi

Tryby narzędzia Linia; zob. Tworzenie linii

Rzędna wys(okościowa)

ElevBenchmark_tool.png 

Oznaczenia

Użyj narzędzia Rzędna wys., aby wskazać wysokość budynku na rysunku elewacyjnym. W programie Vectorworks dostępne są dwa style rzędnych wysokościowych: ISO i US.

Aby utworzyć rzędna wysokościową:

Włącz narzędzie i kliknij wybrany tryb.

Kliknij, aby wstawić obiekt, a następnie kliknij ponownie, aby zdefiniować jego kąt obrotu. Okno ustawień wyświetli się na ekranie automatycznie, gdy użyjesz tego narzędzia po raz pierwszy w danym pliku. Zdefiniuj wartości domyślne. Po wstawieniu obiektu do rysunku jego parametry można zmienić w palecie Info.

Annotation105519.png 

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Obrót

Wprowadź kąt obrotu obiektu w stopniach (0,00 to pozycja pozioma).

Styl tekstu

Wybierz styl spośród zasobów dostępnych w bibliotece lub bieżącym pliku. Zaznacz <Styl tekstu z klasy>, aby zastosować styl z klasy obiektu. Aby sformatować tekst za pomocą opcji dostępnych w menu Tekst, zaznacz opcję <Brak stylu>. Zob. Stosowanie stylów tekstu i Formatowanie tekstu.

Tytuł

Wprowadź tytuł, który zostanie wyświetlony przy punkcie.

Maks. szer. tytułu

Wprowadź maksymalną szerokość tekstu. Tekst będzie zawijany. Aby cały tekst zmieścić w określonej szerokości, zostaną dodane kolejne wiersze, o ile zajdzie taka potrzeba.

Szerokość istniejącego tekstu można zmienić ręcznie, przesuwając punkt kontrolny ramki tekstu.

Ustawienia wysokości

Zaznacz sposób obliczania wysokości.

Niestandardowa: Wprowadź własną Wysokość niestandardową.

Wartość Z względem płaszczyzny podstawy: Do wyznaczenia wysokości użyj wartości Z rzędnej wysokościowej oraz wyniesienia warstwy, na której znajduje się obiekt.

Wartość Z względem poziomu odniesienia: Do wyznaczenia wysokości użyj wartości Z rzędnej wysokościowej oraz wyniesienia warstwy, na której znajduje się obiekt, pomniejszonych o Poziom odniesienia.

Wartość Y względem poziomu odniesienia: Do wyznaczenia wysokości użyj wartości Y punktu rzędnej wysokościowej, od której należy odjąć Poziom odniesienia.

Odległość od punktu kontrolnego: Ta opcja pozwala określić wysokość względem punktu kontrolnego na rysunku, a nie względem aktywnej płaszczyzny warstwy projektowej. Jeśli punkt kontrolny zostanie przesunięty, wysokość zostanie dostosowana do odległości względem punktu kontrolnego. Na przykład: jeżeli punkt kontrolny zostanie wstawiony na parterze budynku, wysokość zostanie dostosowana do wysokości parteru.

Wysokość niestandardowa

Jeżeli dla kategorii Ustawienia wysokości wybrano opcję „Niestandardowa”, w tym polu można wprowadzić wysokość niestandardową.

Poziom odniesienia

Jeśli dla kategorii Ustawienia wysokości wybrano opcję „Wartość Z względem poziomu odniesienia” lub „Wartość Y względem poziomu odniesienia”, w tym polu można wprowadzić żądany poziom odniesienia.

Styl znacznika

Zaznacz na liście rozwijanej wybrany styl znacznika.

Annotation105522.png 

Położenie linii

Dla stylu ISO określ położenie linii względem znacznika: powyżej lub poniżej znacznika.

Położenie tytułu

Określ położenie tekstu w stosunku do linii i znacznika: powyżej lub poniżej linii lub obok znacznika.

Położenie wysokości

Określ położenie tekstu w stosunku do linii i znacznika: powyżej lub poniżej linii lub obok znacznika.

Kierunek znacznika

Wskaż kierunek znacznika.

Styl znacznika

Wybierz z listy rozwijanej styl znacznika: z wypełnieniem, pusty, a dla stylu ISO także z wypełnieniem połówkowym. W przypadku wypełnienia połówkowego lewa połowa jest wypełniona a prawa pusta.

Skala znacznika

Określ rozmiar rzędnej wysokościowego. Im większa wartość, tym większy obiekt.

Skala linii odniesienia

W przypadku standardu US ta wartość wydłuży linie odniesienia poza znacznik. W przypadku standardu ISO, jeżeli dla kategorii Położenie linii zaznaczyłeś opcję Powyżej znacznika, w dolnej części znacznika przeciągnięta zostanie pozioma linia. W przypadku współczynnika skali równego 0, linia nie zostanie narysowana. Współczynnik skali 1 oznacza, że linia będzie mieć taką samą szerokość jak znacznik.

Annotation105525.png 

Wielkość znacznika

Dla znacznika w standardzie ISO należy zdefiniować jego rozmiar.

Zastosuj odsunięcie

Zaznacz tę opcję, aby zastosować odsunięcie od linii wskaźnikowej znacznika (opcja ta będzie dostępna tylko w palecie Info, dopiero po wstawieniu rzędnej wysokościowej).

Bench_Offset.png 

W przypadku stylu ISO, jeżeli dla opcji Położenie linii zaznaczyłeś opcję „Powyżej znacznika”, możesz utworzyć jeszcze inny rodzaj odsunięcia, zwiększając Skalę znacznika i obniżając Wielkość znacznika.

Odsunięcie

Zdefiniuj odsunięcie. Za pomocą punktu kontrolnego na początku odsunięcia, można przesunąć odsunięcie w poziomie, aby zmienić kąt ramienia linii wskaźnikowej. Punkt kontrolny nie może znaleźć się poza ramieniem.

Długość ramienia

Wprowadź długość ramienia. Za pomocą punktu kontrolnego ramienia można ręcznie zmienić jego długość. Punkt kontrolny można przesunąć w poziomie, aby dostosować długość ramienia. Punkt kontrolny na początku odsunięcia będzie poruszał się wraz z nim, co umożliwi zachowanie kąta linii wskaźnikowej. Punkt kontrolny można również przesuwać w pionie, aby dostosować wartość odsunięcia. Znacznik będzie się poruszał wraz z nim.

Długość linii wskaźnikowej

Określ długość linii wskaźnikowej (to pole będzie dostępne tylko w palecie Info, dopiero po wstawieniu Rzędnej wysokościowej).

Tylko linia wskaźnikowa wyświetlana jest przy użyciu stylu linii zdefiniowanego w palecie Atrybuty. Odcinek linii od punktu początkowego odsunięcia aż po znacznik zawsze pozostaje linią ciągłą.

Prefiks

Zaznacz żądany prefiks (plus, plus-minus lub brak). Położenie przedrostka (o ile taki zdefiniowano) oraz wysokości uzależnione jest od opcji Położenie nazwy i Położenie wysokości.

 

Po utworzeniu rzędnych wysokościowych można je wyrównywać i rozstawiać za pomocą polecenia Wyrównaj/rozstaw linie wskaźnikowe (zob. Wyrównywanie i rozstawianie linii wskaźnikowych).